SP3DRY - Krótkofalowcy z Dębna
 
------- CQ CQ CQ DE SP3DRY - QTH Dębno - JO72IR - QRV 145.550 MHz -  VY 73!!  -------

Spis treści

   
  Strona główna
  Rys historyczny
  QTH Dębno
  Przemienniki
  Galeria
  Programy
  Kontakt
  Kamera
  Księga gości
   

Na początek

Program
EASYPAL

Emisje Cyfrowe

Licencja, informacje

Twoja pierwsza łączność

Polecam strony

WebSDR









Krótkofalarstwo
jest to....

 

 

 

 

 

 

 

 




S R  1  D
 

Przemiennik w paśmie 2 m

w Dębnie

145,6125 MHz

uruchamianie nośną

Przemiennik SR1D testowo umieszczony na strychu Szkoły Podstawowej nr 1
w Dębnie przy SP1KEN

------------------------------------------------------------------------------------------

ETAP DRUGI
wrzesień 2009

Przemiennik został zainstalowany przy Klubie SP1KEN na terenie strychu Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie.

Na tym etapie jest to instalacja częściowo testowa. Instalacjami antenowymi zajął się Łukasz SP1TLB. Zainstalował podłączył i zestroił antenę BIGSTAR i J-tkę oraz przekazał 50 omowe kable koncentryczne bardzo dobrej jakości niezbędne do ich podłączenia.
Antena nadawczą "J-tkę"  podarował Stefan SP1JJY.

Kazimierz SP3FPF
wykonał sterownik mikroprocesorowy oraz brał udział podczas wszystkich prac instalacyjnych i modernizacyjnych.
Sterownik mikroprocesorowy umieszczony jest przy odbiorniku. Po włączeniu przemiennika nośną  na koniec pracy przemiennik nadaje znak SR1D. Każde wyjście z przemiennika sygnalizowane jest sygnałem "beep". Podczas gdy przemiennik
nie jest  aktywny nadawany jest w kreślonych odstępach czasowych znak SR1D.

Tadeusz SP1WWS
przekazał 60 metrów kabla, który połączył odbiornik z nadajnikiem. Przewodem tym zasilany jest odbiornik, sterowany nadajnik i przesyłane są sygnały audio odbiornika i sterownika. Nadajnik i odbiornik zasilane są z jednego zasilacza.

Anteny przemiennika oraz odbiornik i nadajnik przemiennika umieszczone są w odległości około 50 metrów od siebie na dachu i strychu SP1KEN.

Nadajnik aktualnie ma ustawioną moc 0,5 wata ponieważ przy tej mocy odbiornik pracuje z maksymalną czułością. Moc 1 wat powoduje niewielki efekt odczulania odbiornika. Zwiększając moc niestety powstaje głęboki efekt odczulania odbiornika.

Na ten moment zasięg odbioru przemiennika jest niewielki i wynosi około 25 km. Powyżej tej odległości siła odbioru przemiennika mocno słabnie. Wejście na przemiennik jest możliwe z odległości około 40 km. Często słyszę takie stacje "wchodzące" na przemiennik, ale oni prawdopodobnie nie odbierają przemiennika.
W związku z tym prowadzimy wstępne prace związane z wykonaniem dupleksera, który umożliwi wykorzystanie pełnej mocy nadajnika. Będzie to trzeci etap modernizacji przemiennika.

Pomimo tych niedogodności przemiennik doskonale sprawdza się w Dębnie i jego okolicach umożliwiając prowadzenie łączności niewielkimi mocami przy pomocy ręcznych radiotelefonów w promieniu do 15 kilometrów.

Zachęcamy wszystkich z Dębna i okolic do wspomagania jego rozbudowy i modernizacji oraz udziału w pracach technicznych oraz testowych przemiennika. 

VY 73 Alfred SP3DRY
Kazimierz SP3FPF
Łukasz SQ1TLB

 Tadeusz SP1WWS

------------------------------------------------------------------------------------------

ETAP PIERWSZY
lipiec 2009

Przemiennik został uruchomiony testowo w celu sprawdzenia poprawności układów radiowo elektronicznych w miejscu zamieszkania SP3DRY. Został on wykonany na bazie dwóch starych radiotelefonów RADMOR przekazanych na ten cel przez Henryka SP3FYJ  oraz dwóch anten umieszczonych w pewnej odległości od siebie. Wszystko zadziałało poprawnie. W wersji testowej zasięg przemiennika jest bardzo mały - Dębno i pobliska okolica. Następnym etapem będzie umieszczenie go w miejscu docelowym w Szkole Podstawowej nr 1 (SP1KEN), na której umieszczone zostaną anteny przemiennika oraz sam przemiennik. Osoby które wspomogły budowę a oraz pierwsze testy przemiennik to:

 -
Łukasz SQ1TLB,
 - Kazimierz
SP3FPF
 - Tadeusz SP1WWS,
 -
Henryka SP3FYJ
 - Stefan SP1JJY
.

Otwieranie przemiennika na ten moment samą nośną.

VY 73 Alfred SP3DRY

Przemiennik w trakcie montażu - Kazimierz SP3FPF

Antena odbiorcza BIGSTAR  zamontowana przez Łukasza SQ1TLB

Antena nadawcza "J-tka"  podarowana przez Stefana SP1JJY

Foto SP3DRY

 

 

Copyright © 2000-2007 SP3DRY