SP3DRY - Krótkofalowcy z Dębna
 
------- CQ CQ CQ DE SP3DRY - QTH Dębno - JO72IR - QRV 145.550 MHz -  VY 73!!  -------

Spis treści

   
  Strona główna
  Rys historyczny
  QTH Dębno
  Przemienniki
  Galeria
  Programy
  Kontakt
  Kamera
  Księga gości
   

Moje konstrukcje

ANTENY
INTERFACE

 


LICENCJE NASŁUCHOWE
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW
"Świat Radio, Maj 2007"

Chciałbym się podzielić swoimi refleksjami na temat rozwoju krótkofalarstwa wśród młodzieży w Polsce. Jestem krótkofalowcem od bardzo wielu lat. Swoje zainteresowania krótkofalarskie rozwijałem już jako uczeń szkoły podstawowej w miejscowym ośrodku kultury, w którym mieściło się koło krótkofalarskie. Ze zdobyciem licencji nasłuchowej w tym okresie nie było najmniejszych problemów. Wystarczyło poprosić opiekuna koła, opłacić symboliczną kwotę i po pewnym czasie było się posiadaczem licencji nasłuchowej.

Obecnie pracuję jako nauczyciel szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej Jestem nauczycielem dyplomowanym i ekspertem Ministra Edukacji Narodowej. W szkołach prowadzę zajęcia dydaktyczne jak również zajęcia w kołach zainteresowań. Jedno z kół, które prowadzę ma charakter techniczny, na którym w planie pracy koła uwzględniłem elementy związane z krótkofalarstwem. Są w nim uczniowie, którzy zainteresowali się krótkofalarstwem i wyrazili chęć posiadania licencji nasłuchowej a w przyszłości licencji nadawczej.

Jestem szkolnym instruktorem i egzaminatorem na kartę rowerową i motorowerową. Uprawnienia do kierowania tymi pojazdami dla uczniów wydawane są w szkołach bezpłatnie. Prowadzę również w szkole, w której pracuję koło strzeleckie LOK, do którego przynależność jest także bezpłatna. Już dawno zrezygnowano ze składek członkowskich. Wydawanie jakichkolwiek legitymacji i innych zaświadczeń o przynależności jest darmowa lub za symboliczną kwotę. Dzięki takiej sytuacji uczniowie szkoły chętnie biorą udział w tego typu zajęciach osiągając w konkursach i zawodach wysokie lokaty.

W obecnym stanie otrzymanie licencji nasłuchowej dla ucznia szkoły podstawowej jest rzeczą bardzo trudną. Polski Związek Krótkofalowców jest jedyną instytucją wydającą licencje nasłuchowe. Warunkiem otrzymania licencji nasłuchowej jest opłacenie składki członkowskiej z wpisowym w wysokości 70 zł i wstąpienie w jej szeregi. Kwota, jaką muszą wydać rodzice ucznia, jest na tyle wysoka, że z reguły mając do wyboru inne wydatki rezygnują z niej. Znam bardzo dobrze środowisko szkolne problemy uczniów i rodziców. Tylko w naszej szkolnej stołówce miesięcznie wydawanych jest ponad 100 obiadów z opieki społecznej. Rodziny te borykają się z problemami finansowymi. Bardzo często właśnie uczniowie z takich rodzin biorą udział w różnego rodzaju kołach zainteresowań osiągając wysokie wyniki.

Uważam, że licencje nasłuchowe dla uczniów szkół powinny być już dawno wydawane bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę. Takie wydawanie licencji może przyczynić się do rozwoju krótkofalarstwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów a tym samym w zaowocuje w przyszłości. Krótkofalarstwo jest to hobby zanikające, ale można jeszcze coś z robić tym kierunku dobrego, aby za kilkanaście lat nie zostać w gronie radiowców emerytów i panów w bardzo podeszłym wieku. Pozostałe wnioski powinniśmy wyciągnąć sami.

Jeśli Polskiemu Związkowi Krótkofalowców zależy na rozwoju krótkofalarstwa wśród młodzieży i uczniów naszych szkół, to należy się poważnie zastanowić nad zmianami dotyczącymi wydawania licencji nasłuchowych.


Alfred Borysewicz
SP3DRY

 

 

Znaki

   
 

SP3DRY

  SP3FPF
  SP1FMW
  SP3FYJ
  SP3WWS
  SP3WWB
  SQ1FTZ
  SQ1FYR
  SQ1DNS
  SQ1GZS
  SP1CGM †
  SP3RBA
  SP1PNW
   

Copyright © 2000-2007 SP3DRY