SP3DRY - Krótkofalowcy z Dębna
 
------- CQ CQ CQ DE SP3DRY - QTH Dębno - JO72IR - QRV 145.550 MHz -  VY 73!!  -------

Spis treści

   
  Strona główna
  Rys historyczny
  QTH Dębno
  Przemienniki
  Galeria
  Programy
  Kontakt
  Kamera
  Księga gości
   

NASZA SZKOŁA

Szkoła Podstawowa nr 1
im. Komisji Edukacji Narodowej
w Dębnie
SP1KEN

Koło elektroniczno krótkofalarskie

EGZAMIN krótkofalarski

Echolink w Dębnie
 

Dla początkujących

Twoja pierwsza łączność
Licencja, informacje

Publikacje

Licencje dla ucznia
Antena X-50

Licencje
O nowym klubie

Jak wykonać cewkę anteny X-50?

Moje konstrukcje

Anteny
W3DZZ, X-50
Interface
VX-7R, IC-756
Konstrukcje
1970-1993
 

Polecam strony


 



 



 



 


 

 

 


Program EasyPal

"Świat Radio, sierpień 2009"
 

 
 

W latach osiemdziesiątych wielu krótkofalowców również i ja wykonywało pierwsze eksperymenty przy użyciu komputerów TIMEX (ZX Spektrum) do przesyłania tekstu, grafiki oraz innych plików. Komputery wówczas podłączone były bezpośrednio do transceivera wykorzystując łącze audio, które standardowo było podłączone z magnetofonem. Odbywało się to na falach krótkich w paśmie 80 metrów. Chcąc cokolwiek przesłać trzeba było powtarzać wielokrotnie transmisję, ale udawało się coś wysłać i odebrać. Od tego wydarzenia minęło ćwierć wieku i pojawił się doskonały program, który umożliwia dokładnie to samo co próbowaliśmy robić w tamtych czasach.

Jest nim program stworzony przez Erika VK4AES  EASYPAL. Trudu spolszczenia programu dokonał Marek SP8WQX. Program jest już używany od dłuższego czasu przez wielu krótkofalowców i jest dość znany. Jednak pracując na pasmach z użyciem tego programu wielu kolegów często zadaje mi pytania na temat wielu funkcji, w które program został wyposażony. Chciałbym przybliżyć obsługę tego programu oraz jego możliwości, który dostępny jest pod adresem http://www.kc1cs.com/

Oprogramowanie to wykorzystuje system kodowania DRM (Digital Radio Mondiale) w celu wysyłania plików w pasmach krótkofalowych przez kanał audio. System ten jest znany również jako Digital SSTV.

Zostało ono napisane w środowisku programistycznym Delphi i skompilowane dla systemu Windows Vista. Działa również na większości szybkich komputerów z systemem Windows XP i procesorem co najmniej 2 GHz.

Program EasPal umożliwia przesyłanie poprzez transceiver wszystkich rodzajów plików np.: JPG, MP3, TXT, DOC itd., które można otwierać w aplikacjach do tego przeznaczonych. Najczęściej krótkofalowcy przesyłają pliki graficzne oraz wiadomości tekstowe. Do współpracy programu z transceiverem niezbędny jest interface sprzętowy identyczny jak dla emisji PSK, RTTY, SSTV i itd., który łączy radio z kartą dźwiękową oraz z portem COM sterujący nadawaniem.

Pobrany plik "EasyPal.exe" instalujemy, a po uruchomieniu program jest gotowy do odbioru sygnałów. Jedyne co należy zrobić to ustawić odpowiedni poziom audio TX i RX wpisać swój znak, oraz wybrać odpowiedni port COM, z którego będzie załączane TX. Wszystkie nie używane kanały audio powinny być wyciszone z wyjątkiem Master Volume i Wave. Zaleca się, aby zamknąć program i ponownie uruchomić po utworzeniu lub dokonywania zmian w ustawienia karty dźwiękowej.

Po takiej konfiguracji program można używać również do wysyłania plików.

Interface programu zbudowany jest z klasycznego menu, dużego okna zakładkami RX, TX, View do przeglądania odebranych oraz wysłanych obrazów, części służącej do kontroli nadawania i odbioru oraz okna z tzw. wodospadem. W górnej części kontrolnej znajdziemy informację o poziomie sygnału audio, poziom sygnału użytecznego do szumu SNR (signal-to-noise ratio) oraz znak korespondenta. Obok znajdują się ustawiania, które mogą zmniejszyć czas wysyłania plików poprzez zmniejszenie zbędnych segmentów w zależności od warunków panujących na paśmie oraz okno synchronizacji.

Podczas prób odbioru plików (tekstu, grafiki) bardzo często mogą pojawiać się błędy typu brakujące fragmenty pliku, co jest widoczne w pasku postępu na dole okna z lewej strony. Czerwone prążki oznaczają brakujące fragmenty pliku. Spowodowane jest to QRM-ami, np. nośna, trzaski i innymi zakłóceniami. Plik taki pomimo odebrania nie zostanie otworzony. Możliwe jest odebranie pliku w całości bez uszkodzeń przy silnym sygnale, ale nieraz jest to utrudnione. Dlatego w programie zainstalowana jest funkcja BSR (Bad Segment Report) dostępna tylko przy nadawaniu, która działa następująco.


Plik po odebraniu może posiadać brakujące fragmenty kodu. Możemy wysyłać informację, których fragmentów pliku brakuje „Wyślij Prośbę o Naprawę” (BSR). Na nasze żądanie korespondent otrzymuje informację w postaci okna „Napraw Teraz” (FIX), odpowiada wysyłając brakujące części pliku. Operację tą wykonujemy do skutku, aż zostaną przesłane wszystkie brakujące elementy pliku. Zwrócić należy uwagę na to, że odebranie pliku nieraz bez komunikacji obustronnej jest niemożliwe.  

W przypadku emisji PSK, RTTY, SSTV w programach takich jak MIXW, MMSSTV itp. część nieodebranej informacji po prostu nie jest wyświetlana, ale to co zostało odebrane jest możliwe do odczytania. Możemy sobie oglądać bez problemu tego typu łączności. W przypadku DRN jest to nieraz nie możliwe lub utrudnione. Powodem może być również słaby poziom sygnału lub mały stosunek szumów odbieranego tła do sygnału użytkowego.

Przycisk „Włóż tekst” (EmbedTxt) umożliwia wysłanie oprócz pliku dodatkowych informacji tekstowych o naszej stacji, które wyświetlą się dla korespondenta w oknie pod „wodospadem”.

Okno „wodospadu” służy do odbioru oraz podglądu nadawanych prostych wiadomości tekstowo-graficznych. Służą do tego celu komendy „W/Obraz” (WFPic) i „W/Tekst” (WFTxt), które znajdują się w menu głównym i uruchamiają małe okno do edycji i wysłania tekstu oraz do wysłania obrazu aktualnie wyświetlanego w dużym oknie RX lub TX.

Ważne jest ustawienie w tych oknach poziomu „Wav Volume”. Przy zbyt niskim obraz lub tekst nie pojawi się na ekranie i nie zostanie wysłany.

Wiadomości tego typu możemy przygotować wcześniej i zapisać do plików typu WAV, które możemy wysyłać w trakcie trwania łączności korzystając z przycisku „WAV”. Otwiera on małe okno w którym mamy możliwość wyboru wcześniej zapisanych plików WAV.
Chcąc wysłać fotografię należy otworzyć plik graficzny w oknie TX „Ładuj Obraz” (LoadPic). Na fotografię możemy nanieść informację tekstową lub graficzną, nasz znak, opis fotografii inny element graficzny otwierając przyciskiem Obr./Obr. (Pix/Pix) okno edycyjne. Następnie „Dodaj tekst” „Dodaj obraz”(Add image, Add text) i „Dołącz do TX” (Merge to TX. Jeśli chcemy wysłać dowolny plik otwieramy z menu okno „Ładuj Każdy” (LoadAny).
 

W części programu służącej do kontroli nadawania i odbioru znajduje się znacznik RS, który  służy do określenia sposobu kodowania wysyłanego pliku. Wybór uzależniony jest od warunków panujących na paśmie. Ustawienie od RS1 do RS4 zmienia algorytm kodowania. Im większy np. RS4, tym plik dłuższy ale odbiór pliku bardziej prawdopodobny. Ustawienia te możemy wykonać z menu „Ustawienia” (Setup) lub prawym przyciskiem myszki klikając na znacznik RS. Przycisk „Mon” minimalizuje do małego okna poglądu odebranych obrazów
Jeśli mamy podłączoną kamerę internetową to możemy wysłać przechwycony z niej obraz klikając na menu Akcja (Action), „Wybierz obraz ze źródła” (Twain Acquire). 
Wszystkich możliwości programu nie opisałem, ale większość z nich można odnaleźć poruszając się intuicyjnie po programie. Program ciągle się rozwija i w każdej nowej wersji pojawiają się ulepszenia. Myślę, że na początek pracy z tym programem wskazówki, które opisałem mogą być przydatne. Do pracy z użyciem tego programu przeznaczone są częstotliwości dla szerokich emisji np.: w paśmie 80 m - 3.730 - 3.740. Najczęściej można spotkać stacje pracujące w paśmie 80 m na częstotliwościach 3,733 MHz oraz w paśmie 20 m na 14,233 MHz.

Alfred Borysewicz
SP3DRY
 

 

Znaki

   
  SP1KEN
 

SP3DRY

  SP3FPF
  SP1FMW
  SP3FYJ
  SP3WWB
  SP3WWS
  SQ1DNS
  SQ1FTZ
  SQ1FYR
  SQ1GZS
  SQ1TLB
  SP3RBA
  SP1PNW
  SP1CGM †
   

Callbook



 

Wydarzenia

Piknik w Lipianach

Copyright © 2000-2009 SP3DRY