SP3DRY - Krótkofalowcy z Dębna
 
------- CQ CQ CQ DE SP3DRY - QTH Dębno - JO72IR - QRV 145.550 MHz -  VY 73!!  -------

Spis treści

   
  Strona główna
  Rys historyczny
  QTH Dębno
  Przemienniki
  Galeria
  Programy
  Kontakt
  Kamera
  Księga gości
   

Moje konstrukcje

ANTENY
INTERFACE

 


JAK WYKONAĆ CEWKĘ ANTENY X-50?
"Świat Radio, listopad 2007"

Kopia anteny X-50 firmy Diamond, która była opisana w ŚR 7/07, wzbudziła duże zainteresowanie wśród krótkofalowców. Redakcja oraz autor opracowania (Alfred Borysewicz SP3DRY) otrzymali sporo zapytań dotyczących szczegółów wykonania cewki dopasowującej i jej obudowy. Były też pytania o szczegóły wykonania kondensatorów wykonanych z drutu i rurki miedzianej. Z tego też powodu redakcja ŚR zwróciła się do autora o uzupełnienie wcześniej opublikowanego opisu

"Obudowa cewki dopasowującej jak już wcześniej opisywałem została wykonana z elementów mosiężnych pochodzących z instalacji wodnych są to nypel, mufka i niewielkiej długości rura miedziana. Wymiary wszystkich części podałem w 7 nr ŚR. Średnice oraz gwinty tych elementów są tak dobrane, że po skręceniu ze sobą stanowią solidna obudowę cewki dopasowującej. W wewnętrznej części nypla został umieszczony karkas cewki poprzez dopasowanie do otworu i sklejenie. Na nim nawinięta została cewka dopasowująca, do której przylutowany został kondensator płytkowy o pojemności 8,2 pF na napięcie 500V na czwartym zwoju od masy. Połączenie pomiędzy gniazdem i kondensatorem wykonane zostało drutem Cu Ø1,5 mm solidnie zamocowanym we wcześniej wykonanym otworze w karkasie, który przechodzi symetrycznie do gniazda antenowego. W górnej części cewki widoczne są małe trzy zwoje, które stanowią połączenie dalszej części anteny poprzez włożenie drutu zaciśnięcie i zalutowanie. Należy tak zlutować, aby zwoje te zostały całkowicie wypełnione cyną, ponieważ pozostawienie ich może stanowić dodatkowa indukcyjność. Można też zostawić tylko jeden zwój niezbędny do połączenia następnego elementu anteny. Z boku karkasu można wkręcić z tworzywa sztucznego wkręt, który całkowicie zablokuje górny element anteny w karkasie cewki. Drut wchodzi około 1 cm w karkas cewki.

Cewkę oraz jej obudowę można wykorzystać do budowy innych typów kopii anten firmy diamond, ponieważ ten element w większości tych anten jest prawie identyczny lub podobny.

W górnej części anteny znajduje się rurka miedziana na końcach, której się dwa kondensatory powstałe w wyniku włożenia drutu Cu do jej wnętrza odizolowując je dielektrykiem. W moim przypadku naprzeciwległych końcach rurki zastosowałem dwa kołki rozporowe, które wraz z drutem zostały do niej wciśnięte. No końcach drutu wykonałem delikatne nacięcia szczypcami, które utrudniają wyjęcie ich z kołków rozporowych. Pojemność tych kondensatorów wynosi ok. 2 pF mierzona miernikiem DT-890G, oczywiście odliczając pojemność przewodów pomiarowych.
Alfred Borysewicz SP3DRY"

Dziękujemy za wyczerpujące wyjaśnienia. Mamy nadzieję, że zamieszczone fotografie wykonane przez Grzegorza Chudewniaka wyjaśnią dodatkowe szczegóły potrzebne przy odwzorowaniu anteny.

Dodatkowe szczegóły wykonania kopii anteny X-50

 

 

Znaki

   
 

SP3DRY

  SP3FPF
  SP1FMW
  SP3FYJ
  SP3WWS
  SP3WWB
  SQ1FTZ
  SQ1FYR
  SQ1DNS
  SQ1GZS
  SP1CGM †
  SP3RBA
  SP1PNW
   

Copyright © 2000-2007 SP3DRY